Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak powiesić obrazy na ścianie? Na jakiej wysokości powiesić obraz?
Jak powiesić obrazy na ścianie? Na jakiej wysokości powiesić obraz?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad kupnem obrazu do konkretnego pomieszczenia, które akurat przyszło Ci urządzać, z pewnością najwięcej czasu poświęciłeś na dobór jego tematyki, kolorystyki oraz techniki wykonania. I słusznie. Jednak nawet najstaranniej wybrana i dopasowana do pomieszczenia praca nie odda swoich wszystkich walorów należycie, kiedy zostanie źle wyeksponowana.

 

Jak stworzyć kompozycje ze zdjęć na ścianie?

 

Jeżeli jesteś zwolennikiem stylu minimalistycznego i uważasz, że ilość obrazów w stosunku do pomieszczeń powinna zostać wyrażona co najwyżej w stosunku 1:1, zrób tak, jak lubisz, wybierz jednak obraz duży, stanowiący dominantę kolorystyczną. Nie oznacza to, że musi być wielobarwny - szara grafika przeznaczona do salonu utrzymanego w bieli będzie przecież stanowiła swoisty kolor. Jeśli natomiast przeciwnie, posiadasz olbrzymią kolekcję niewielkich rodzinnych fotografii i wszystkie chcesz wyeksponować, znajdź jakąś myśl przewodnią. Niech to będzie rodzaj ramy czy kolor passe-partout, a także wysokość tzw. linii wzroku, czyli wirtualnej linii, wokół której zbudujesz kompozycję w każdym z pomieszczeń. Czym dokładnie jest linia wzroku? Jeśli chcesz umieścić, powiedzmy nad łóżkiem trzy obrazy o różnej wielkości, wyobraź sobie (albo zaznacz sznurkiem) linię poziomą na wysokości około 160 cm. A teraz weź obrazy i zamocuj tak, żeby mniej więcej środek każdego z nich znajdował się właśnie na tej linii.

 

Na jakiej wysokości zawiesić obraz nad kanapą?

Podobnie wygląda wieszanie obrazów nad kanapą - wyznaczasz poziomą linię, lokalizujesz na niej środki największych obrazów, a mniejszymi uzupełniasz kompozycję powyżej i poniżej. Przyjęcie takiej zasady gwarantuje, że Twoje obrazy czy zdjęcia, niezależnie od ich treści, zawsze będą prezentowały się znakomicie.

 

Jak powiesić obraz na ścianie?

Odpowiedni dobór i rozmieszczenie obrazów na ścianie to jeszcze nie wszystko. Istotne jest również ich mocowanie. Jeszcze do niedawna skazani byliśmy na gwóźdź i młotek lub kołek w duecie z wiertarką, które kaleczyły ściany i praktycznie do czasu kolejnego malowania uniemożliwiały estetyczną zmianę kompozycji. Dziś jednak, oprócz tych tradycyjnych możliwości, możemy skorzystać również z bardziej awangardowych, pozwalających na wprowadzanie zmian bez ingerencji w strukturę ściany - mianowicie różnego rodzaju wąskich półek, na których oprócz obrazów można wyeksponować formy trójwymiarowe czy efektownych mocowań szynowych. Na rynku dostępne są szyny dekoracyjne, stanowiące element zdobniczy ściany, a przy okazji spełniający funkcję użyteczną, jaką jest mocowanie obrazów, a także szyny ukryte przed wzrokiem, podtynkowe lub mocowane w suficie czy pod ozdobnymi listwami podsufitowymi. Zwłaszcza te ostatnie, wraz ze stalowymi linkami, na których zawieszone są obrazy, sprawiają, że wnętrza przywodzą na myśl muzea, co w połączeniu z odpowiednim oświetleniem podkreślającym ekspozycję daje naprawdę wyśmienity efekt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl